11 Krušné hory - západ [ Turistická oblast ]

LÁZNĚ KARLOVY VARY ROZHLEDNA DIANA GOETHOVA VYHLÍDKA BOŽÍ DAR KLÍNOVEC LÁZNĚ JÁCHYMOV KLÁŠTER TEPLÁ ANDĚLSKÁ HORA - POUTNÍ MÍSTO SKALKY SKŘÍTKŮ BEČOV NAD TEPLOU HRAD HAUENŠTEJN SKALKY SKŘÍTKŮ HRAD HAUENŠTEJN KLÁŠTER TEPLÁ KLÍNOVEC GOETHOVA VYHLÍDKA ROZHLEDNA DIANA LÁZNĚ KARLOVY VARY LÁZNĚ JÁCHYMOV BOŽÍ DAR BEČOV NAD TEPLOU ANDĚLSKÁ HORA - POUTNÍ MÍSTO TO 11 Krušné hory - západ
...noblesní společnost...
Bylo by těžké vyjmenovat dlouhou řadu osobností, které od dob jejich zakladatele krále Karla IV. oslnila krása Karlových Varů, nejvyhlášenějších lázní České republiky, a jejich jedinečné umístění v údolí řek Ohře a Teplé. Za všechny uveďme jediné jméno vynikajícího francouzského architekta Le Corbusiera, který Karlovy Vary označil jako "slet dortů". Malebná zákoutí, hustá síť promenádních okruhů s altánky a výletními restauracemi, vznosná architektura lázeňských kolonád a celkový šarm tohoto města jsou dostatečným důvodem k návštěvě. Do západní části Krušných hor se ale můžete vydat také kvůli radioaktivním lázním Jáchymov, nádhernému premonstrátskému klášteru v Teplé, kvůli lyžařským radovánkám na Klínovci či Božím Daru anebo třeba na projížďku unikátním krušnohorským Semmeringem - horskou částí železniční trati z Karlových Varů do německého Jaohanngeorgenstadtu, kde motorové vláčky stoupají do nadmořské výšky 915 metrů.

- Andělská Hora - poutní místo a zřícenina gotického hradu Engelsburg ze 14. století, krásné výhledy daleko do kraje.
- Bečov nad Teplou - gotický hrad a barokní zámek v údolí říčky Teplé. Po náročném restaurování nově vystaven unikátní románský relikviář sv. Maura ze 13. století, nalezený roku 1985 pod podlahou hradní kaple.
- Boží Dar - nejvýše položené město v České republice (1028 m), známé lyžařské středisko. Dětský areál, jízdy na nafukovacích suších, snowboardový areál, noční lyžování, v dosahu další lyžařské středisko Klínovec.
- Lázně Jáchymov - hornické město, v renesanční budově bývalé královské mincovny muzeum s expozicí těžby stříbra a mincování, numismatickými a mineralogickými sbírkami. První radioaktivní lázně na světě (1906).
- Lázně Karlovy Vary - největší české lázně založené ve 14. století českým králem Karlem IV. Teplé minerální prameny, nejznámější Vřídlo tryská do výše 15 metrů. Kostely, lázeňské domy, kolonády Vřídelní, Mlýnská, Sadová, Tržní a Zámecká.
- Diana - 40 metrů vysoká rozhledna na Výšině přátelství (556 m) nad Karlovými Vary. Z lázeňské kolonády vede k rozhledně pozemní lanová dráha.
- Goethova vyhlídka - druhá karlovarská rozhledna na východním okraji města, zajímavě řešená 42 m vysoká stavba v novogotickém stylu.
- Klínovec - vyhledávané výletní místo s kamennou rozhlednou a restaurací. Centrum vyhlášeného lyžařského střediska, z Jáchymova vede na vrcholek Klínovce sedačková lanovka.
- Klášter Teplá - klášter premonstrátů, založený v roce 1193. Prohlídky barokního konventu a druhé největší klášterní knihovny u nás (100 000 svazků). Románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní výzdobou.
- Hrad Hauenštejn - původně středověký hrad, přestavěný v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky. Patrová gotická sklepení, rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem, hradní věž, zámecká kaple a galerie.
- Skalky Skřítků- přibližně šedesát pseudokrasových dutin s pravidelným válcovým tvarem, různě širokých a různě hlubokých, v údolí řeky Ohře na západním úpatí Doupovských hor u obce Dubina.
- Svatošské skály - mohutná skalní stěna v údolí Ohře, údajně zkamenělý svatební průvod Jana Svatoše, hrdiny mnoha místních pověstí.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 20.04.2005 v 06:46 hodin