O zámecký klíč - dětská pěvecká soutěž

Finále dětské pěvecké soutěže " O zámecký klíč " se uskutečnilo v sobotu 19. června 2010 před polednem na Horním náměstí v Přerově.
Soutěž byla součástí folklorního festivalu v Zámku a podzámčí a zpívalo v ní 12 dětí ve čtyřech kategoriích. Jako host této soutěže se svými dvěma záhorskými písničkami vystoupila devítiletá Eliška Matušková, členka Dětského folklorního souboru Maleníček ze SVČ v Lipníku nad Bečvou.
Maleníček, dětský folklorní soubor
Eliška
Malí zpěváčci se na toto finále připravili velmi zodpovědně. Co písnička, to hanácký skvost. Zazněly tady písničky známé ale i takové, které byly dávno zapomenuté a dostaly se tak do podvědomí prostřednictvím právě těchto malých zpěváčků. Všichni zpívali krásně a do soutěže vložili všechen svůj um a hlavně srdíčko. Lidová písnička tak zase jednou měla "svátek". Každé dítě zazpívalo jednu písničku v doprovodu cimbálové muziky Primáš a bylo s podivem, jak citlivě děti tato skvělá muzika doprovázela. Všechny děti byly milé a přirozené a hlavně v hanáckých krojích krásné.
Maleníček, dětský folklorní soubor
Poprvé, za poměrně dlouhou dobu působení ve folkloru, jsem byla součástí poroty a věřte mi, bylo to velmi těžké ale na druhé straně nesmírně poučné. Vždyť podívat se na písničku z druhé strany z pozice diváka - kritika, to byl opravdu zážitek a další, přistoupit citlivě k bodování tak, abych nikomu neublížila. Stále se utvrzuji v tom, že lidová písnička je stále na výsluní a dětský zpěv je to nejryzejší co nás v životě obklopuje a obohacuje. Odměnou pro nás - pro porotu, byl výrok jednoho z diváků: "Hodnotili jste spravedlivě a citlivě, patří Vám za to dík".
Maleníček, dětský folklorní soubor
Chtěla bych poděkovat všem organizátorům za skvělou atmosféru, dětem za nádherné písničky a muzikantům za skvělý doprovod.

Květa Kohoutková
kveta.kohoutkova@seznam.cz

Zveřejněno 24.06.2010 v 20:25 hodin