30 Vysočina [ Turistická oblast ]

VELKÉ DÁŘKO ŽĎÁRSKÉ VRCHY NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU ŽĎÁR NAD SÁZAVOU SÁZAVA TŘEBÍČ ZELENÁ HORA JIHLAVA TELČ PELHŘIMOV HAVLÍČKŮV BROD VELKÉ DÁŘKO ŽĎÁRSKÉ VRCHY NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU ZELENÁ HORA SÁZAVA PELHŘIMOV ŽĎÁR NAD SÁZAVOU TŘEBÍČ TELČ HAVLÍČKŮV BROD JIHLAVA Vysočina
...ohňostroj inspirace...
Kde začít, když tabule je tak bohatě prostřena? I když připustíme, že centrem Vysočiny je Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, o slovo se hlásí další města - Telč a Třebíč, obě chráněná UNESCO, Pelhřimov, Velké Meziříčí, Přibyslav a Humpolec s jedinečnými muzejními expozicemi, Havlíčkův Brod s částečně dochovaným opevněním, město sklářů Světlá nad Sázavou, malebný Pacov, město betlémů Třešť i Polná se zachovalým komplexem židovských památek. Je to kraj drsný, krásný, plný proměn a romantiky, který sahá od jihočeských rybníků až k okraji Hané. Co se týče přírodních krás, najdete je tu všude a ve všech podobách; ne nadarmo se Vysočina počítá k ekologicky nejzachovalejším oblastem České republiky. S každou roční dobou se tu otvírá ráj všech vyznavačů aktivního pohybu - svědčí o tom hustá síť značených tras pro cyklisty i pěší, vodní plochy pro milovníky vodních sportů a řeky pro vodáky, rybolovné revíry a v zimě hustá síť běžeckých stop.

- Telč - jedno z nejkrásnějších měst České republiky, náměstí s měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími, renesanční zámek. Historické jádro města zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
- Jihlava- díky těžbě stříbra kdysi jedno z nejbohatších měst země, řada historických památek a zachované mohutné hradby. Muzeum s expozicí těžby stříbra, přístupný labyrint podzemních chodeb, zoologická zahrada, aquapark.
- Kostel sv. Jana Nepomuckého - hřbitovní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, perla barokní gotiky architekta G. Santiniho, zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hřbitov lemovaný arkádami ve tvaru deseticípé hvězdy.
- Hrad Lipnice - částečně rekonstruovaný středověký hrad s kaplí sv. Vavřince. Zbrojnice, expozice gotických kamenných kachlů, kaple a rozsáhlá sklepení, vyhlídková věž. V obci památník spisovatele J. Haška.
- Třebíč - jedinečně zachovalá židovská čtvrť se dvěma synagogami, společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa a cenným židovským hřbitovem zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
- Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - rozsáhlý barokní zámecký komplex s farním kostelem sv. Markéty, francouzskou zahradou a anglickým parkem. Stylově zařízené interiéry s hodnotnou sbírkou hudebních nástrojů a porcelánu.
- Hrad Kámen- hrad ve stylu románské gotiky se stylovými interiéry a výjimečnou expozicí motocyklů. Na skále kolem hradu největší alpinium v České republice se skalničkami a trvalkami.
- Kralice nad Oslavou - tvrz, kde v 16. století sídlila tajná tiskárna Jednoty bratrské a kde byla vytištěna Bible kralická. Památník tiskárny s unikátními archeologickými nálezy původních tiskařských liter.
- Náměšť nad Oslavou - barokně upravený renesanční zámek. V interiérech cenná sbírka historických tapiserií od renesance do 19. století. Oblíbené letní sídlo prezidenta E. Beneše.
- Polná - zachovalý komplex židovských památek, synagoga z roku 1684, rabínský dům s průchodem a rabínský plácek. Zachovalý dům, kde žil L. Hilsner.
- Pelhřimov - historické jádro s původním opevněním. V jedné ze středověkých bran Muzeum rekordů a kuriozit s originálně pojatou expozicí, v bývalé šatlavě muzeum vězeňství s mučírnou.
- Křemešník - oblíbené výletní a poutní místo s kostelem Nejsvětější Trojice, ambity a dvěma kaplemi na vrcholku kopce Křeměšník (765 m). Poblíž pseudoslohová vila Větrný zámek a rozhledna.
- Želiv - premonstrátský klášter založen v první polovině 12. století, obnoven v duchu barokní gotiky (G. Santini). Kostel Narození Panny Marie, knihovní sál s freskami, křížová chodba, secesní schodiště s barokní dřevořezbou.
- Velké Meziříčí - město pod dálnicí Praha - Brno, v prostorách zámku expozice věnovaná výstavbě silnic a dálnic v České republice a modelům mostů.
- Westernové městečko Šiklův mlýn - originální areál se saloony, cukrárnami, hernami, hotely a restauracemi. Život lidí z dob osídlování Divokého západu, rodeo aréna, ZOO, muzeum, indiánská vesnice. Bohatý program, letní tábory.
- Mohelenská hadcová step - jedna z nejznámějších stepí České republiky s pozoruhodnou faunou a florou, naleziště moravských vltavínů. Naučná stezka s jarním a podzimním okruhem, poblíž na Zeleném kopci rozhledna Babylon.
- Dalešický pivovar - areál bývalého pivovaru, známého z filmu Postřižiny. Dnes muzeum pivovarnictví.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 24.03.2005 v 11:53 hodin