PĚCHOTNÍ SRUB K-S 23 "Teta" [ Opevnění, pevnost nebo bunkr ]

Pěchotní srub K-S 23 "Teta" byl postaven na pravém křídle tvrze Bouda nedaleko objektu K-S 21. Jde o jednostranný pravý objekt bezkřídlý, který byl vyzbrojen kulometným dvojčetem vz.37 v pancéřové kopuli. Ochranu okolí objektu měl zajistit lehký kulomet vz.26 v pancéřovém zvonu. Třetím pancéřovým prvkem měl být pancéřový zvon pro dělostřelecké pozorování. Objekt neměl žádné zbraně pod betonem.

Objekt byl dvoupatrový. Kromě vstupů do pancéřových zvonů a kopule byla v horním patře objektu ještě místnost pro velitele, ubikace pozorovatelů, místnost s telefonní ústřednou a skladiště kulometné munice. V dolním patře byla filtrovna, ubikace pro dva poddůstojníky a tři muže osádky, sklad kulometné munice, ručních granátů a proviantu a také sociální zařízení (WC a umývárna).

Do objektu bylo možné vysoupit pouze po schodišti (106 schodů) z podzemí tvrze. Uprostřed sachodiště měl být osazen nákladní výtah (typ Vý II) s nosností 400 kg.

Za všeobecné mobilizace v září 1938 byl objekt obsazen osádkou, která však nemohla plnit hlavní činnost - dělostřelecké pozorování. Dělostřelecký pozorovací zvon nebyl osazen a šachta byla pouze provizorně zastřešena.

V dnešní době je objekt veřejnosti nepřístupný, neboť na schodišti není instalováno zábradlí.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km

AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 06.07.2021 v 23:07 hodin