Svatý Jan Nepomucký [ Socha, sousoší nebo plastika ]

Socha svatého Jana z Nepomuku na Hoch str. - Ještědské za starou školou je zhotovena z pískovce a byla v roce 1780 věnována majitelem domu Josefem Preisslerem z č. 38 ke cti svatého Jana z Nepomuku. Byla vysvěcena v červnu farářem Johannem Georgem Lissnerem. Zároveň k doplnění sochy byly zasazeny 4 lípy, z nichž jedna zašla, ale byla později znovu vysázena. Zatím ty stojící už dosáhly značné výšky a tloušťky.

Zakladatel Josef Preissler zřídil tuto sochu z následujícího důvodu: Jedné noci šel Preissler z Rádla přes starý hřbitov, kde se náhle před ním vynořil duch. Ve svém leknutí vykřikl: "Svatý Jane stůj při mě" a duch zmizel. Z tohoto důvodu se cítil Preissler zavázán postavit sochu.

Tato byla renovována v roce 1825 výrobcem dóz Johannem Schöffelem z vlastních prostředků. Druhé vyčistění od mechu a nový nátěr následoval v roce 1857 malířem Antonem Seidelem. Rodiny Peukert, Seiboth a Hofrichter nechaly v roce 1880 sochu renovovat, ale k jejímu udržení by byl už nový nátěr nutný.
V letních měsících stanoviště svatého Jana skýtá návštěvníkům, ale i domácím kolemjdoucím se svými stojícími lípami oblíbený koutek klidu.

Socha byla opravena v roce 1975. Na opravu této sochy a sochy Sv. Jana Nepomuckého, která stojí u mostu v Pulečném, byla vynaložena částka 60 000 Kčs.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rychnovjbc.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 11:51 hodin