KDYŽ SE VRACÍŠ K SVÉHO MLÁDÍ MĚSTU VĚŽ TI Z DÁLKY UKAZUJE CESTU, AŤ JE VEČER, NEBO RÁNO SVÍTÁ, VŽDYCKY MATEŘSKY TĚ VÍTÁ.
PO KRAJI VĚŽ ROZHLÍŽÍ SE KOLEM, PO RYBNÍCÍCH, PO LUKÁCH I POLEM, POD NÍ DLOUHÁ ALEJ STARÝCH STROMŮ, Z JEJICHŽ STÍNU NECHCE SE TI DOMŮ.
Uprostřed Moravy je položena bohatá hanácká zem. V této krajině se rozkládá mnoho měst, městeček, vsí i osad s bohatými dějinami, tvořenými desítkami lidských generací. Jedním z těchto městeček je i Tovačov. Ne posledním, ne bezvýznamným a ne nepřehlédnutelným. Vždyť jedeme-li z Přerova do Prostějova či z Kroměříže do Olomouce, náš zrak se dotkne mohutné svislice, vyrůstající ze zdánlivě rovinaté krajiny, protkané vodními a lesními plochami, na soutoku řeky Moravy a Bečvy, věže tovačovského zámku, 96 m vysoké a pyšně hlásající slávu dávného panského sídla.
Katastrální území: 768014
Dřívější názvy na katastru Tovačova: [1] Tovačov, první zmínka r. 1203 [1] Tobitschau (něm.) [2] Annín, první zmínka r. 1799 [2] Annov (dř.) [3] Viklice
Dostupná historická literarura: Hosák Ladislav: Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960, úvodní svazek, str. 324 [1967, Profil Ostrava] Baletka Ladislav, Louda Jiří: Znaky měst Severomoravského kraje, str. 80 [1980, Profil Ostrava] Gwuzd Jiří: Historická jádra měst okresu Přerov a jejich regenerace In: Sborník památkové péče v SM kraji 6, str. 100,108,110 [1985, Profil Ostrava] Dolezel Heidrun: Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska , str. 559 [2001, Argo Praha]
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.