Epidemie žloutenky v Bruntále
žádá očkování stovek dětí
V Bruntále vypukla epidemie žloutenky. První případ byl hlášen ve čtvrtek, do včerejšího poledne už laboratorní rozbory odebraných vzorků krve potvrdily onemocnění hepatitidou typu A u patnácti lidí, povětšinou dětí. Všichni jsou z lokality na Dlouhé, kde v bytech první kategorie žije početná romská komunita. Teď se musí léčit na infekčním oddělení opavské nemocnice. Podle hygieniků by počet nemocných v Bruntále mohl ještě stoupnout, protože inkubační doba u žloutenky typu A, které se též říká nemoc špinavých rukou, se pohybuje v rozmezí čtrnácti až padesáti dnů.
Jako první přijala opatření speciální škola, která má od pátku v karanténě všechny třídy prvního stupně v odděleném růžovém pavilonu známém jako Pastelka. "Jeden náš žák má diagnostikovanou žloutenku a tři další pozitivní nález. Děti z prvního stupně už prošly odběrem krve, ten ve čtvrtek čeká i starší žáky z druhého stupně," potvrdila ředitelka školy Pavla Paseková. Podle ní na onemocnění žáka přišla jedna z učitelek a doporučila rodičům, aby s ním ihned zašli k lékaři.
Na odběr krve musí jít všech 176 žáků z dvaceti tříd, krom toho musela škola upravit výuku a přijmout přísná hygienická opatření. Zrušena je výuka tělesné výchovy ve sportovní hale, děti z prvního stupně nesmí přecházet do sousedícího školního pavilonu. "Přísná hygienická opatření platí v jídelně, kde děti z prvního stupně mají vyhrazené řady stolů, stravují se ze separovaného nádobí i příborů. Ve třídách jsou lavory s dezinfekčním roztokem a rovněž ručníky na jedno použití," potvrdila Paseková s tím, že zvýšené náklady musí škola pokrýt z vlastních zdrojů.
"Pod zvýšeným zdravotním dohledem máme prakticky celou speciální školu a také některé třídy na třech ze čtyř základních škol ve městě, kam docházejí děti z ohniska nákazy na Dlouhé ulici," potvrdil včera bruntálský hygienik Petr Kopřivík. V obytných domech v areálu bývalých kasáren teď správce provádí úklid společných prostor s využitím dezinfekce, hygienici tu lidem rozdávají letáky s návodem, jak postupovat, aby se vyvarovali onemocnění. "Můžeme jim doporučit přísná hygienická opatření a používání dezinfekčních prostředků, ovšem nařídit jim nemůžeme nic," připomněl Kopřivík.
Bruntálské územní pracoviště Krajské hygienické stanice Ostrava teď zajišťuje očkovací vakcíny pro čtyři stovky dětí ohrožené žloutenkou. Ty by měl stejně jako navýšené výkony lékařů uhradit stát a zdravotní pojišťovny. "Očkovány musí být v první řadě děti, které nemají vytvořeny protilátky proti hepatitidě typu A. Teprve pak by mohli následovat dospělí. U těch ovšem předpokládáme, že protilátky už mají vytvořeny," řekl Kopřivík. Pokud by děti dostaly následně ještě druhou dávku vakcíny, byly by před žloutenkou ochráněny na celý život.
Poslední plošné očkování proti hepatitidě typu A zajistil stát na Bruntálsku po ničivé povodni v roce 1997, kdy šlo zejména o děti z povodní zasažených měst a obcí Vrbenska a Krnovska. Podle informací ČTK se epidemie infekčních nemocí zdolávaly v roce 2003 v Karviné, kde ve třech vlnách onemocnělo úplavicí 86 lidí z kolonie Vagonka a Na Sovinci, přičemž jedna žena zemřela. Loni hygienici evidovali 139 případů infekční žloutenky, rok předtím jen 107.