znak obce Časy
Obec Časy

U HALOUZKŮ UVIDÍTE,
CO JSTE JEŠTĚ NEVIDĚLI

V rámci nově budovaného Historického parku Moravy a Slezska byla v srpnu v Jiříkově otevřena "Galerie u Halouzků". Jiříkov se tak opět dostává do povědomí obyvatel i návštěvníků, nejdříve to byl film "Divoké včely", který se zde natáčel, a nyní touto galerií, která určitě stojí za návštěvu. Najdeme zde 3 řezbářská díla, zapsaná do české Guinnessovy knihy NEJ rekordů, kterou vydává agentura Dobrý den v Pelhřimově.
První je socha Děda Praděda, vysoká 10,40 m (pro srovnání, pan Halouzka stojí vedle a měří 2 m), která vévodí celému prostoru a také obci Jiříkov. Socha váží 15 tun a široká je 5 metrů. Na soše pracoval pan Halouzka 3 roky a na její výrobu spotřeboval více jak 20 kubíků topolového dřeva. Inspirací mu byla sto let stará předloha Děda Praděda z torza obrazu, které se dochovalo ze staré rozhledny na Pradědu. Obří socha musela být z bezpečnostních důvodů připoutaná ke stodole, ale dle vyjádření řezbáře by mohla stát i bez opory. Pokud netrpíte závratí, po vnitřním dřevěném schodišti stodoly se dostanete až k hlavě Praděda, se kterým se tak můžete vyfotografovat.
Druhým zapsaným rekordním dílem je dřevěný obraz Děda Praděda a jeho říše, který vznikl rovněž podle dochovaného originálu torza obrazu. Obraz má rozměry 520 x 222 x 24 cm a je vyřezán z 24 lipových kmenů.
Třetím zapsaným rekordem je pak největší evropský betlém, který tvoří 50 postav, vše v životní velikosti, váží 8 tun a další postavy stále přibývají. Slavnostního otevření galerie se zúčastnil také prezident Federace betlémů v Římě PhDr. Vladimír Vaclík, který byl tímto dílem přímo nadšen.
Čtvrtým rekordním zapsaným dílem, které ovšem v galerii neuvidíte, neboť je umístěno v ZOO Ostrava, je 15 m dlouhá socha krokodýla. Mimo tato díla uvidíte ještě další, sice trochu menší, ale přesto nádherná - vodníka, orla, čarodějnici, srnky, medvědy, masky aj. Pro siláky jsou připraveny obří dřevěné šachy - této hře už se dá říkat sport. A živě uvidíte v oboře stádo daňků s jedním albínem. Součástí galerie je také celoročně provozovaná konírna s kočárovou dopravou. Zajímavý je důmyslný systém dvou ekologických rybníků s biologickou čistírnou vody, střežený vodníkem. Otevírací doba je kromě pondělí každý den od 10 hod do 17 hod. Vstupné činí 30,-Kč/dospělí, děti platí polovinu. Takže kdo ještě nezná galerii a netouží ji navštívit?