Most je nalezenou věcí,
přihlásí se o něj někdo?
Nad Obornou byl nalezen most pocházející z roku 1872. Zní to dost nesmyslně, když ho generace obyvatel užívaly při cestách do lesů za železniční tratí, když šli pro klest nebo třeba na hřiby.
Přesto zastupitelé obce neznají lepší řešení než zveřejnění nálezu. Pokud se totiž po dobu jednoho roku ke kovovému mostu s larsenovými plechy a štěrkovým zásypem nikdo nepřihlásí, automaticky se dostane do majetku státu. A to obec potřebuje, protože se už nejméně šest let dohaduje s Českými drahami o řešení.
Most je v havarijním stavu a na koleje mohou padat kusy kamene či plechů, riziko možné nehody na frekventované trati nikdo nemůže vyloučit. Obec už nechala přístup na most z obou stran zahradit, aby zabránila lidem, případně pak technice, v přístupu, ale to řeší stav jen částečně.
České dráhy navrhovaly prostě most demontovat, jenže nedostaly souhlas stavebního úřadu a udělat to tedy nemohou - most není v jejich vlastnictví. A pokud kdy byl, žádné doklady se nezachovaly. "Most pochází z roku 1872, kdy se budovala trať mezi Bruntálem a Krnovem, způsob konstrukce typově odpovídá mostům z té doby.
Náklady na opravu mostu se odhadují na dva miliony, což je výše ročního rozpočtu obce. I kdyby byl most zahrnut mezi kulturně technické památky, mohli bychom na jeho záchranu získat nejvýš padesátiprocentní dotaci. Je to nad naše možnosti,"uvedl starosta Stanislav Moškoř. Neočekává, že by se k mostu někdo přihlásil, takže řešení bude muset posléze najít stát. Demolice je sice možná, ale třeba zbytečná, byť k mostu dnes už nevede ani regulérní cesta. I tak by tudy mohli lidé někdy v budoucnu znovu bezpečně přecházet trať. Jednoletá lhůta pro přihlášení majitele připadá Moškořovi přijatelná, když se celá léta řešení nenašlo.