14. Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

Tisková zpráva
14. Mezinárodní dětský folklorní festival "Kunovské léto"
11. - 17.6. 2007
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto má za sebou 14 let. Přesto, že jsme si ještě dopoledne kolem 9.30 mysleli, že jeho rekapitulace bude úspěšná, naše domněnka byla mylná. Přišli jsem o to nejvzácnější, jeden lidský život. Poblíž areálu, který je místem našich setkávání tragicky, zahynula jedna ze zakladatelek festivalu "Kunovské léto"- Ludmila Habartová. Bude nám všem moc chybět.
Protože by si to i Liduška přála, pokusíme se - velmi zasaženi smutnou událostí, která se dotýká nás všech - zhodnotit ročník festivalu, který je bránou k patnáctinám festivalu "Kunovské léto".
V roce 2007 se festivalu zúčastnily soubory ze Srbska, Maďarska a Slovenska a 11 souborů z české republiky. V doprovodných pořadech se představilo dalších 5 kapel a tři taneční soubory, celkem 22 souborů. Kud "Orfej" - Arilje, Srbsko, Belencéres - Békés, Maďarsko a muzika Atyafiak, Klások - Podbrezová a muzika Natura, Slovensko, Mladinka, Plzeň, Ovečky,Valašské Meziříčí a muzika Bača, Kyjovánek, Kyjov, Děcka z Buchlovic, Buchlovice, Dolinečka, Staré Město, Hradišťánek, Uherské Hradiště a muzika ZUŠ Uh. Hradiště, Děti ústavu Sociální péče, Kunovice, Kunovjánek a muzika Lintava, Kunovice, Merínek, Kunovice, Malý Handráček, Kunovice, Děcka z Kunovic, Kunovice a muzika Pramének ZUŠ Uh. Ostroh. Dále muziky Harafica z Uherského Hradiště, CM Stanislava Gabriela z Babic, muzika Kanonýři z Kunovic, Jam & Bazar a sólisté Fred Mercury alias Petr Pačůt a Tomáš Šulaj. Celkový počet účinkujících - 670.
Proběhlo všech 21 avizovaných pořadů, nebyly však realizovány průvody, čtvrteční kvůli intenzivní přeháňce.
Výsledky soutěží festivalu 2007:
Sportovní zápolení na souši a v bazénu:
Kategorie I. 1. místo: Malý Handrláček - Kunovice
Kategorie II. 1. místo: Ovečky - Valašské Meziříčí
Kategorie III. 1. místo: Dolinečka - Staré Město
Národní přehlídka dětského verbuňku:
Kategorie I.
1. Michal Varmuža 1998 Podkověnka
2. Kamil Čech 1998 Hradišťánek
3. Filip Ždánský 2000 Archlebjánek
kategorie II.
1. Ivo Girič 1995 Břeclavánek
2. Lukáš Činč 1995 Vonička II
2. Martin Čapka 1995 Hrušky
3. Martin Vašulka 1997 Kyjovánek
kategorie III.
1. Ondřej Bazala 1993 Dolinečka
2. Martin Pěcha 1993 Děcka z Kunovic
3. David Vašulka 1993 Kyjovánek
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Soutěž choreografií:
Ústav sociální péče, Kunovice - Za radostný a přesvědčivý taneční projev
Kunovjánek, Kunovice - za rytmické ztvárnění říkadel a jejich čisté provedení
Hradišťánek, Uherské Hradiště - za přesvědčivé provedení hry "klobúkový"
Kyjovánek, Kyjov - za příkladné předvedení řemeslnických tanců
a výtvarnou působivost oděvu
Ovečky, Valašské Meziříčí - za výběr tanců z Valašska a jejich předvedení
Malý Handrláček, Kunovice - za ztvárnění tance "Dolněmčanská" na scéně
Klások, Podbrezová, Slovensko - za uchovávání tanečních a krojových tradic svého regionu
Dolinečka, Staré Město - za choreografické ztvárnění her a tanců z Doňácka
a radostný jevištní projev
Děcka z Buchlovic - za milé provedení tanců o řemeslech
Merínek, Kunovice - za neobvyklý nápad využití postavy "cigána", který ale nebyl rozvinut
Děcka z Kunovic - za neotřelý nápad a vynikající choreografické zpracování celého pásma
Mladinka, Plzeň - za přesvědčivou pozvánku na "Hasičský bál"
a příkladnou souhru hudební a taneční složky
Kud Orfej, Arilje, Srbsko - za zprostředkování kontaktu s tradiční kulturou Srbska
Belencerés, Békés, Maďarsko - za obdivuhodný a strhující projev mládenecké složky souboru
Mimořádná ocenění:
CM Pramének Uherský Ostroh - za vynikající hudební úpravu a provedení pásma Děcek z Kunovic
Malému sólistovi z popelnice - Peteru Gellénu z Maďarska - za dokonale technicky provedený sólový tanec
Zpěvačce a muzikantce ze srbského souboru Vanji Dukič - za osobitý pěvecký a hudební projev při hře na flautu
Laureát festivalu "Kunovské léto" 2007 - soubor Belencerés, Békés, Maďarsko
Zvláštní cena poroty:
Tetičkám Mařce a Fance (R. Habartové a I. Lůčné) za režii a průvodní slovo v pořadu Z truhly naší babičky
Festival navštívili vzácní hosté a garanti festivalu - starostové uherskohradišťského souměstí,
Patroni festivalu - Michaela Šojdrová, poslankyně PS Parlamentu ČR, Josef Vaculík, senátor Senátu Parlamentu ČR a hejtman Zlínského kraje - Libor Lukáš, Zdeněk Pšenica, předseda FoS ČR, Jarmila Zorbičová, vedoucí zahraniční sekce FoS ČR, Ladislav Michálek, 1. místopředseda FoS ČR a další významné osobností, zástupci kulturních institucí, NÚLK ve Strážnici, odborníci - etnografové, muzikanti, zpěváci, znalci verbuňku, zasedající v porotách soutěží. Národní přehlídky dětského verbuňku se účastnilo 26 verbířů, které zajímavým způsobem odvedl a zverboval originální moderátor a verbíř Boris Papp.
Soutěž choreografií byla komponována do tématického pořadu Z truhličky naší babičky, kde se jako průvodkyně představila autorka pořadu a režisérka R. Habartová a I. Lůčná, které si od odborné poroty vysloužily ocenění.
Původní hudební pořad - soutěžní přehlídka muzik, nazvaná Na tenkú strunečku změnila na základě tragické události charakter - stala se vzpomínkou na jednu z nás. V závěru pořadu vystoupilo na 50 muzikantů a zazněla i sugestivní melodie z filmu Cikáni jsou do nebe.
Závěrečný galaprogram byl zahájen slovem představitelů festivalu, města a FoS ČR, symbolickým stažení státní vlajky a spontánním vystoupením všech účinkujících. Tradičně byl festival ukončen písní Chválím tě, Země má, tichou vzpomínkou a písní Cikáni jdou do nebe. Všichni se s naší Liduškou Habartovou rozloučili smutečním průvodem a položením kytic na místě neštěstí.
Za uplynulých čtrnáct let se na festivalu vystřídalo na 210 dětských folklorních souborů s muzikami a dalších 130 kolektivů, podílejících se na doprovodných programech. Každoročně se na Uherskohradišťsko sjíždí kolem sedmi stovek účinkujících dětí, vedle místních dětí z Kunovic, Uherského Hradiště a Starého Města, přijíždějí z různých regionů Slovácka, z Moravy, Slezska a Čech. Za zmíněné období se zde představily kolektivy z různých oblastí Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Arménie, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Makedonie, Řecka, Itálie, Mexika, Taiwanu, Arménie a Srbska.
Dětský festival se zařadil mezi nejvýznamnější dětské festivaly u nás a dle hodnocení pozorovatelů těchto iniciativ zvenčí je označen jako nejpůsobivější a nejotevřenější festival v naší republice. V roce 2005 byl právě v Kunovicích předán zástupci České národní sekce CIOFF festivalu statut řádný člen CIOFF.
V programové skladbě nalezneme výchovné koncerty pro školy v Uherském Hradišti, Starém městě a v Kunovicích s možností využití tanečních dílen, komponované pořady v obcích, v lázních regionu - v Luhačovicích, vernisáže a výstavy, soutěže mladých verbířů a zpěváčků, z nichž nejlepší dostávají léta příležitost představit se na nejvýznamnějším folklorním festivalu u nás - na MFF Strážnice. Z těchto aktivit už také vznikly profesionální nahrávky na MC, CD, DVD a HVS, byl vydán zpěvníček a nový DVD dokument o Kunovicích, jeho tradicích a festivalu, vytvořený spol. VEMORI ve spolupráci s o.s. Kunovjan a městem Kunovice, který měli možnost návštěvníci festivalu zhlédnout.
Děti se setkávají na poli sportovním - soutěží ve vodních disciplínách a také se hodnotí jejich hbitost, vtip, pohotovost a intelekt při aktivitách na souši.
Festival dnes provází řezbářské sympozium za mezinárodní účasti. Sochy zde vytvořené zpříjemňují prostředí v Modré u Velehradu a v Kunovicích. Součástí festivalu je "škola řezbaření" za účasti studentů středních odborných škol, ale i těch, kterým je tento zájem blízký a chtěli by se něčemu přiučit. Jako lektoři se představují vynikající řezbáři i pedagogové odborných a uměleckých škol. Letos vznikla díla na téma Děti a pohyb - Vzlet 1 od Aloise Machaje, Něžněvroucí od W.Rudolfa Pikoše, Klauniáda od Rudo Cserge a Slimák s hranatou ulitou od Andreje Irši.
Významným momentem festivalu je předávání ocenění Města Uherské Hradiště. V souladu s účinnější péčí o tradiční lidovou kulturu, kterou schválila vláda a v návaznosti na tradice místního regionu, rozhodlo Město Uherské Hradiště udělovat významným lidovým výrobcům Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby. Vladimír Bouček je nejenom zakladatelem novodobých forem péče o tradiční lidovou uměleckou výrobu, ale i významnou a důstojnou osobností města Uherské Hradiště. Odborná komise doporučila zastupitelstvu města Uh. Hradiště ocenit v roce 2007 Hanu Špalkovou z Huštěnovic, která se věnuje práci s proutím. Slavnostní akt se uskutečnil v pátek 15.6. 2007.
Festival probíhal v pohodové atmosféře, kterou narušil nečekaný a bolestivý odchod jedné z nás. O to intenzivněji působil celý závěrečný galaprogram, jenž bez hnutí sledovalo na 700 diváků, kteří utíkali snad jen před spalujícími slunečními paprsky.
"Loučením" na scéně a poté kolem autobusů - bylo upřímným a silným momentem a hlubokým a otevřeným naplněním poslání festivalu. Radost ze života, vyjádřené přátelství, předání kousku odkazu a poselství kultur různých zemí a národů, výměna adres, smutek že festival končí, ale mnohdy i pozvání na podobná setkání jinde.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Proglas, Deník - Slovácké noviny, Dobrý den s kurýrem, Mediatel - Zlaté stránky, Český rozhlas Brno, Rádio PROGLAS, TV MIC Uh. Hradiště, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Akci podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun a Agentura NP Staré Město.

Romana Habartová - ředitelka festivalu
Tel. 775 085 333
e-mail: romana.habartova@seznam.cz

Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.06.2007 v 23:28 hodin