znak obce Časy
Obec Časy

Vážení kolegové a přátelé Lysé hory

Proč se přeznačila červená turistická značka z Ostravice?
Určitě jste při výstupu na Lysou horu z Ostravice po červené značce zaznamenali přeznačkování této trasy. Nová turistická značka nutí turisty jít jinudy než po dosavadním turistickém chodníku. Mimo zimu při pěkném počasí bude mít nově vyznačená trasa význam v podobě pohledu do údolí, ale v zimě je tato trasa nebezpečná na zabloudění a možnost pádu do Malenovického kotle. Při letošní slabé zimě na sněhovou pokrývku jsme několikrát narazili na bloudící turisty. Zkušení turisté i horská služba tuto novou trasu nedoporučuje!!! Nejen, že mě to překvapilo, ale i jinak poměrně klidného člověka dost vytočilo. Když jsem následně zjistil, že za přeznačkováním trasy stojí ochranáři, tak mi už jen krůček chyběl ke kolapsu.
Rád bych a věřím, že nejsem sám, věděl proč, k tomuto přeznačkování došlo a z jakých důvodů. Doneslo se mi, že jeden z důvodů je ochrana přírody a dosavadní turistická trasa přírodě škodí. Nějak mi není jasné jak turistický chodník existující mnoho a mnoho let z ničeho nic může přírodě začít škodit. Přitom na zrušené turistické značce stojí tabule naučné stezky.
Proč se někdo snaží za každou cenu nutit turisty chodit na Lysou jinudy než po dlouhá léta používaném a řádně značeném turistickém chodníku? Nevím. Ale jedno vím stoprocentně jistě, že nově vyznačený chodník se používat nebude nebo možná jen v letním období za pěkného počasí.
Už delší dobu mám pocit, že nejvíce přírodě škodí právě její ochránci. Nemůžu se zbavit dojmu, že jejich hlavní a velice oblíbená činnost spočívá především ve vymýšlení různých absurdit, míchání se pokud možno úplně do všeho a vše řídit od stolu v teplé kanceláři.
Slyšet je o nich jen v souvislostech o zákazech příkazech a rozhodování co kde a jak bude. Ale když je potřeba něco udělat prakticky pro Lysou, tak se po ochranářích slehne zem.
Ptám se, kde jsou ochranáři, když je třeba vyčisti chodníky od odpadků a všeho možného co zůstane po neukázněných turistech? Ještě jsem nikdy neviděl jediného ochranáře, který by čistil od odpadku vrchol Lysé hory.
Kde jsou ochranáři, když jsou přes vyznačené chodníky popadané stromy? Nejsou nikde, proč také, když to za ně uklidí lidé, kteří na Lysé pracují a ve svém volném čase suplují tuto organizaci, která tak ráda chrání přírodu.
Kde jsou ochranáři, když je třeba opravit zábradlí na vrcholu, které nevydrželo tíhu sněhové pokrývky? Nejsou asi nemají čas se zabývat takovou maličkostí, mají přece na práci důležitější věci.
Kde jsou ochranáři, když se jim rozpadají jejich slavné zásněžky, které vzhledově připomínají nějakou starou rozpadající se farmu? Nejsou a zřejmě asi spoléhají na to, že někdo přijde a opraví je za ně. Mohu pokračovat dále, ale byl by z toho román.
Co vlastně udělali dosud ochranáři pro Lysou? Nějak marně vzpomínám a nemůžu na nic přijít, protože zatím o vrchol a jeho aspoň uspokojivý vzhled se starají lidé na něm pracující a tím pádem i žijící a to bude asi ten hlavní problém, protože ochranáři rozhodují od psacího stolu a teoreticky to mají asi dobře vymyšlené, ale my na horách pracujeme a žijeme a proto to vidíme z praktického hlediska.
Asi by si ochránci přírody měli konečně uvědomit, že do všeho kecat není umění, ale umění je vzít do ruky nářadí a něco udělat.
A také by si asi měli uvědomit, že nejsou vševědoucí a jediní ti chytří a před tím, než udělají nějaké rozhodnutí, tak by se také měli podívat do terénu a třeba se i poradit s lidmi, kteří z praxe o tom daném problému můžou vědět daleko více než oni z nastudovaných prospektů. Je mi z toho všeho tak nějak smutno a vůbec se nedivím, že lidé na ochránce přírody spíše nadávají a už z principu dělají vše proti nim. Bohužel v té záplavě absurdit se ztrácí i to málo, čím možná přírodě pomohli a prospěli.

Myslím, že by změna přístupu celé této organizaci prospěla, protože zatím jen úspěšně stále více upadá v nelibost.

Milan Čermák

Lysaři
Turisté při sestupu z Lysé hory

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 33 názorů)


06.03.2010 v 13:02Tonda

Kudy značky vedou, je mi celkem jedno. Každá trasa má své plusy a mínusy. Mi vadí těžkou technikou upravené části tras. Pro mě je to prostě hrůza.


06.03.2010 v 05:49homo sapiens

Hm, něco na tom zimním značení asi bude- viz http://www.hscr.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=536&Itemid=9 ,
ale jinak bych těm " ochráncům" kopl někam. Když se jedná o jedovaté emise, co nás cíleně otravují, tak drží hubu - např. http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20100128_ovzdusi_rekordy_vyzva_omezeni_ostrava.html
V zájmu ohrany přírody je rozhodně jednodušší buzerovat turistu než si znepřátelit nadnárodní společnosti.


05.03.2010 v 19:57Tom

Vážený pane Čermáku. Když Vám a některým dalším současný stav trasy vadí, dejte požadavek, aby se trasa vrátila do původního stavu. Jinak už dejte pokoj a berte si do závějí lopatu, když Vám tak vadí a do větru větrolam, aby na Vás nefoukalo. Tyčové zimní značení dělala vždy HS.
Přeji mnoho dalších výstupů se štastnými návraty.


05.03.2010 v 16:10Milan Čermák

Zvláštní na celé věci je, že když se budovala naučná stezka, která procházela rezervací Mazák, tak to nikomu z dotčených orgánů nevadilo a klidně vybudovali v rezervaci u naučné stezky informační tabuli. Najednou se ale zjistí, že přes rezervaci turistická trasa jít nemůže, tak se prostě a jednoduše od stolu trasa změní a udělá nová. :-) Dále musím reagovat na informaci pana Blizňáka, že nová trasa byla údajně konzultována se všemi. Pokud se ale nemýlím, tak např. horská služba o ničem nevěděla a o to víc mě udivuje názor, že turistická trasa je značená pouze pro letní období a v zimě se o turisty má starat horská služba. Zajímavý názor a přiznám se, že tohle slyším poprvé. Také jsem si letos už několikrát prošel nově značený chodník a ano, je pravda, že za pěkného počasí a nynější zanedbatelné sněhové pokrývce je pro turisty schůdnější, ale nevím, jaké kdo má zkušenosti se zimními výstupy na Lysou v nepříznivém počasí a když jsou dva metry sněhu a čtyřmetrové závěje. Já tu zkušenost mám a né jen jednu a na vlastní kůži jsem několikrát zažil jak těžké je se orientovat ve vánici a mlze i přesto, že cestu na Lysou dobře znám. Proto nějak nechápu, proč se někdo úmyslně snaží turisty vystavovat nebezpečí, tím, že je posílají novou trasou, kde je za nepříznivého počasí tak jednoduché přejít "vracečku" a skončit někde v kotli. A to ani nemluvě o závějích, které přes novou trasu v zimě jsou. A ještě dodatek, jak už psal Vláďa, v článku není ani zmínka o tom, že by někdo útočil na značkaře z KČT, jejich práce si naopak vážím. Článek je adresovaný jiné skupině, která teď cílevědomě dává od problému ruce pryč a strkají hlavu do písku.


03.03.2010 v 19:28Ivan

Dneska jsem šel poprvé po nově značené červené a nevidím vtom problém.Snad jen ta vracečka by mohla být nějak lépe značená ,nejen značkou na stromě neboť ta opravdu asi v mlze a sněžení nebude vidět.Jinak je to asi pro normální turisty schůdnější trasa než ta původní.Ikdyž nevím co na té původní mohlo komu vadit????


03.03.2010 v 18:54Tom

A úřední šiml nad tím řehtá. Pokud se to někomu nelíbí, ať si stěžuje na CHKO. A basta.


03.03.2010 v 09:26Vláďa Ondruch

Dobrý den,
autor článku pan Čermák rozhodně nepatří mezi odpůrce ochrany přírody a krajiny. Stačí se podívat na odkaz maruska.ordoz.com. Kromě jiného vybudoval na Marušce na své náklady rozcestník pro turisty, posezení, mapu, atd...
V článku vůbec nenapadá značkaře KČT, ale z vlastní zkušenosti bloudících turistů se pozastavuje nad přeložkou zaběhnutého a zvlášť v zimních měsících spolehlivého výstupu na Lysou horu. Značkaře KČT je třeba spíš pochválit za velmi udržované turistické značky na vrchol Lysé hory. Argumentu, že značení je jen pro léto a v zimě se má starat horská služba je dost úsměvný. Náčelník horské služby Beskydy pan Pavlica ve svém příspěvku píše o nebezpečnosti nové trasy. Pan Blizňák píše, že vše bylo projednáno s dotčenými orgány, ale proč se přeložení neprojednalo s horskou službou, která terén perfektně zná? Je zarážející, že po starém chodníku vede naučná stezka a taky na více místech červená značka prochází NPR Mazák.
Můj názor je, nad Lukšincem přeznačit červenou značku do původní trasy kvůli bezpečnosti turistů.
Zdravím také CHKO Beskydy, kteří se raději diskuzí nezúčastňují... :-)


01.03.2010 v 16:50Ota

Rezervace od roku 1956 a turistická cesta od "nepaměti".Ten kousek bezpečnější cesty by jistojistě celý ekosystém zničil.Pánové ochranáři,cesta k ochraně přírody vede často jinudy než vy si myslíte.


01.03.2010 v 14:22Tom

Hele lidi, ať si každý chodí kde chce. Samozřejmě pokud nebude nic ničit a dělat nepořádek. Bylo to z nařízení CHKO Beskydy, tak to mají a je klid. Tečka.


01.03.2010 v 11:40Tonda

"Doufám, že takovou pohodlnou, širokou a zpevněnou lesní cestu necháte udělat až na vršek." Fuj. To je ale zrůdný přístup k přírodě.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 18.03.2010 v 07:00 hodin