znak obce Časy
Obec Časy

Vážení kolegové a přátelé Lysé hory

Proč se přeznačila červená turistická značka z Ostravice?
Určitě jste při výstupu na Lysou horu z Ostravice po červené značce zaznamenali přeznačkování této trasy. Nová turistická značka nutí turisty jít jinudy než po dosavadním turistickém chodníku. Mimo zimu při pěkném počasí bude mít nově vyznačená trasa význam v podobě pohledu do údolí, ale v zimě je tato trasa nebezpečná na zabloudění a možnost pádu do Malenovického kotle. Při letošní slabé zimě na sněhovou pokrývku jsme několikrát narazili na bloudící turisty. Zkušení turisté i horská služba tuto novou trasu nedoporučuje!!! Nejen, že mě to překvapilo, ale i jinak poměrně klidného člověka dost vytočilo. Když jsem následně zjistil, že za přeznačkováním trasy stojí ochranáři, tak mi už jen krůček chyběl ke kolapsu.
Rád bych a věřím, že nejsem sám, věděl proč, k tomuto přeznačkování došlo a z jakých důvodů. Doneslo se mi, že jeden z důvodů je ochrana přírody a dosavadní turistická trasa přírodě škodí. Nějak mi není jasné jak turistický chodník existující mnoho a mnoho let z ničeho nic může přírodě začít škodit. Přitom na zrušené turistické značce stojí tabule naučné stezky.
Proč se někdo snaží za každou cenu nutit turisty chodit na Lysou jinudy než po dlouhá léta používaném a řádně značeném turistickém chodníku? Nevím. Ale jedno vím stoprocentně jistě, že nově vyznačený chodník se používat nebude nebo možná jen v letním období za pěkného počasí.
Už delší dobu mám pocit, že nejvíce přírodě škodí právě její ochránci. Nemůžu se zbavit dojmu, že jejich hlavní a velice oblíbená činnost spočívá především ve vymýšlení různých absurdit, míchání se pokud možno úplně do všeho a vše řídit od stolu v teplé kanceláři.
Slyšet je o nich jen v souvislostech o zákazech příkazech a rozhodování co kde a jak bude. Ale když je potřeba něco udělat prakticky pro Lysou, tak se po ochranářích slehne zem.
Ptám se, kde jsou ochranáři, když je třeba vyčisti chodníky od odpadků a všeho možného co zůstane po neukázněných turistech? Ještě jsem nikdy neviděl jediného ochranáře, který by čistil od odpadku vrchol Lysé hory.
Kde jsou ochranáři, když jsou přes vyznačené chodníky popadané stromy? Nejsou nikde, proč také, když to za ně uklidí lidé, kteří na Lysé pracují a ve svém volném čase suplují tuto organizaci, která tak ráda chrání přírodu.
Kde jsou ochranáři, když je třeba opravit zábradlí na vrcholu, které nevydrželo tíhu sněhové pokrývky? Nejsou asi nemají čas se zabývat takovou maličkostí, mají přece na práci důležitější věci.
Kde jsou ochranáři, když se jim rozpadají jejich slavné zásněžky, které vzhledově připomínají nějakou starou rozpadající se farmu? Nejsou a zřejmě asi spoléhají na to, že někdo přijde a opraví je za ně. Mohu pokračovat dále, ale byl by z toho román.
Co vlastně udělali dosud ochranáři pro Lysou? Nějak marně vzpomínám a nemůžu na nic přijít, protože zatím o vrchol a jeho aspoň uspokojivý vzhled se starají lidé na něm pracující a tím pádem i žijící a to bude asi ten hlavní problém, protože ochranáři rozhodují od psacího stolu a teoreticky to mají asi dobře vymyšlené, ale my na horách pracujeme a žijeme a proto to vidíme z praktického hlediska.
Asi by si ochránci přírody měli konečně uvědomit, že do všeho kecat není umění, ale umění je vzít do ruky nářadí a něco udělat.
A také by si asi měli uvědomit, že nejsou vševědoucí a jediní ti chytří a před tím, než udělají nějaké rozhodnutí, tak by se také měli podívat do terénu a třeba se i poradit s lidmi, kteří z praxe o tom daném problému můžou vědět daleko více než oni z nastudovaných prospektů. Je mi z toho všeho tak nějak smutno a vůbec se nedivím, že lidé na ochránce přírody spíše nadávají a už z principu dělají vše proti nim. Bohužel v té záplavě absurdit se ztrácí i to málo, čím možná přírodě pomohli a prospěli.

Myslím, že by změna přístupu celé této organizaci prospěla, protože zatím jen úspěšně stále více upadá v nelibost.

Milan Čermák

Lysaři
Turisté při sestupu z Lysé hory

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 33 názorů)


26.02.2010 v 20:06Jan Blizňák

Zdravím příznivce pěší turistiky a zastánce (i odpůrce) ochrany přírody a krajiny. Ač nepatřím k přívržencům polemiky na "netu", činím výjimku.

Loni došlo na TZT = turisticky značené trase (červená značka) v úseku Ostravice, Butořanka - Lysá hora, vrchol ke dvěma změnám vedení trasy. V prvním případě se jednalo o přeložení trasy pod Lukšincem vč. přenesení textačního místa na Lukšinci. Důvodem je bezpečnější a pohodlnější chůze po široké zpevněné lesní cestě. Tentýž důvod se týká i druhé přeložky nad Lukšincem. Navíc, smysluplným odůvodněním je snaha vyhnout se před několika lety rozšířené jedinečné Národní přírodní rezervaci Mazák. (§ 64 Zák. 114/1992 Sb.) Vstup do rezervace je tím vyloučen.

Značkaři, členové Klubu českých turistů, jednali v souladu se všemi zásadami, které mají značkářské složky dodržovat a jsou vyvolány jednak změnami situace v terénu a jednak změnami souvisejícími s nutností přizpůsobovat síť značených cest měnícím se podmínkám. Jedná se o podružnou vhodnou změnu trasy, která byla projednána se všemi dotčenými orgány a podle pravidel vyznačena. Tzv. "přeložky" v síti TZT jsou běžnou součástí činnosti značkařů. Jen loni bylo v ČR provedeno celkem 65 změn v přípustných formách. Nutno zdůraznit, že se jedná o letní! značení, které se v zimním období, zejména ve vyšších horských partiích, míjí účinkem. Za daných okolností zajišťuje bezpečnost turistů horská služba.

Turistické značení má v Česku více než 120letou tradici a je v EU považováno za "jedničku", neboť má důkladně propracovaný organizační systém včetně materiálového zázemí. Je registrováno pod ČSN 01 8025 a požívá právní ochranu. Přesto dochází v poslední době k poškozování značek, směrovek, map a tabulí naučných stezek. Smutné je, že se tak děje už i v horách. Oblast Lysé hory není výjimkou. Osobně nevěřím v nápravu. Naopak...

Jan Blizňák


23.02.2010 v 10:55Radim Pavlica HS Beskydy

V zimním období když je hodně sněhu je nová trasa nebezpečná v tom, že v místě kdy se při cestě dolů prudce zahýhá doleva může snadno dojít k přehlédnutí značky a pokračování do Malenovického kotle kde vlivem navátého sněhu dojde ke ztrátě orientace.


22.02.2010 v 07:57bob Damek

K ochraně přírody by měla patřit i ochrana dědictví našich předků. K tomu v čechách patří i jeden z nejkvalitnějších systémů značení turistických cest na světě včetně mnoha historických turistických chodníků. Místo toho aby se provedla údržba stávajícího historického chodníku a to pouze za pomocí na místě původních materiálů ( vadí mi ty různá oplocení , betonové schůdky. ocelové odvodňovací žlábky apod.)tak v horách vznikají stále nové a často zpevněné široké cesty, které ničí původní stezky. A proč by se nemohlo chodit v rezervaci po starém loveckém chodníku. Pokud se chrání stoletý les okolo tak mu turista na chodníku neublíží. Když obnovíme historické lovecké a turistické chodníky na Lysé hoře, nápor turistů se rozloží a nebude docházet k přetížení několika málo výstupových značených tras. Ochrana přírody není vždy jen o zákazu, ale může tomu být i naopak.Více chodníků a cest = menší zatížení a eroze. A staré chodníky uměli zdejší horalé udělat kvalitně, mnohé jsou patrné dodnes.


19.02.2010 v 21:15Michal

A původní značka snad nezůstává nadále vyznačena? :-) Chodím(scházím) po obou variantách a pro sestup je opravdu lepší původní chodník, zvláště, když to trochu namrzne. Ale je na každém, jak se vydá. Ochranáře raději nebudu komentovat. Přeji Vám hodně zdařilých výstupů na královnu Beskyd ;-)


19.02.2010 v 14:28Tom

Ještě dodatek:
To se vyšlape, skialpinisté zajisté pomůžou, pozveme i ochranáře. Ti nás ochrání a bezpečně se vrátíme do svých domovů


19.02.2010 v 14:25Tom

Sám pan náčelník byl z přeznačení trasy vykolejený.


19.02.2010 v 11:15Jirka

Nejsem zastánce ochranářů, ale zajímalo by mě, odkud autor čerpá informaci, že Horská služba tuto trasu nedoporučuje.


19.02.2010 v 09:00Milan

Možná je nová trasa na schudnost lepší, ale určitě ne v zimě. Letos zatím sněhu moc není, ale chci vidět, kdo se tama bude prodírat v pětimetrových závějích. Myslím si, že původní chodník existující desítky let je především v zimním období nejlepší volba a zřejmě i výsledkem mnohaletých zkušeností lidí, kteří ho od počátku vůbec nějakých aktivit na Lysé hoře vytvořili a vyšlapali. Také proto byl oficiálně zaregistrovaný a značený. Proč tedy teď někdo od psacího stolu bez jakékoliv konzultace rozhoduje, že to bude jinak? Když se nikdo neozve, tak se vše přejde mlčením a úřední šiml v hábitu ochranáře bude tiše a spokojeně řehtat dál a vymýšlet další nesmysly. Aby tomu tak nebylo, proto vznikl nápad s uveřejněním tohoto článku.


19.02.2010 v 05:16Vlasťa

Člověk je tvor myslící, ochranář tvor běsnící.


19.02.2010 v 04:57Děd_ek

Ale, že už jim ("ochranářům") nevadilo , že jen kousek níže cestu lesáci "upravili" buldozerem.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 18.03.2010 v 07:00 hodin