Laureáti folklorní Strážnice zazpívají na náměstí "po hanácke"

V rámci pátečních hudebních večerů u olomoucké radnice vystoupí zítra od 20 hodin Hanácký mužský sbor Rovina. Čerstvý držitel titulu Laureát Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011 za pěvecký výkon v pořadu Putování po Jantarové stezce představí posluchačům to nejlepší z repertoáru hanáckých písní vojenských, pijáckých, svatebních, milostných i ženáčských.
Olomouc
Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí vznikl na konci roku 2004 a prezentuje sílu mužského lidového sborového zpívání, které dosud nemá v regionu obdoby. Základ kmenového repertoáru tvoří hanácké písně vybrané ze sbírky Františka Sušila. Sbor Rovina je zpracovává s důrazem na maximální autentičnost lidového projevu a bohaté možnosti zpěvu - od jednoduchých melodií až po přirozeně harmonizované souzvuky tříhlasé nebo čtyřhlasé.
Olomouc
Olomouc
Po téměř 200 letech tak znovu zaznívají z úst Hanáků zřejmě v té podobě, jak byly kdysi zpívané. Členy dnes jedenáctičlenného mužského sboru jsou zpěváci z Olomouce a širokého okolí (Velké Bystřice, Velkého Týnce, Pivína, Dolan), kteří se již mnoho let věnují regionálnímu folkloru. Styl, jakým zpívají, vychází z dlouhodobého hledání cesty zpět ke kořenům hanácké lidové písně, která vedla přes studium muzikologie, bádání v písňových sbírkách, cestování po Moravě, srovnávání se zpěvností okolních regionů a konzultace se sběrateli lidových písní i s univerzitními profesory. Výběr písní a jejich úpravy pro sbor připravují Zuzana Blahunková a Honza Žůrek, který je zároveň i uměleckým vedoucím.
V roce 2005 byly zpěvy sboru Rovina důležitou součástí živé rekonstrukce "Hanácké svajby" ve Strážnici, která získala ocenění "Laureát Strážnických slavností". Stejný, ovšem samostatný titul přímo pro mužský sbor Rovina byl porotou 66. MFF Strážnice 2011 udělen letos na konci června za pěvecký výkon v komponovaném hudebním pořadu Putování po Jantarové stezce autorek Markéty Müllerové a Kateřiny Kovaříkové.
Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku. Ve svém repertoáru má mimo písně vojenské, milostné, nábožné, pracovní či svatební také detailně propracovaný advent na Hané, který pravidelně prezentuje na folklorních festivalech nejen v ČR. V autentickém prostředí hanáckého skanzenu v Příkazech vystoupí mužský sbor Rovina také 27. srpna 2011 dopoledne na Hanáckých dožínkách v živě vysílaném projektu Moravský rok, který společně připravují Český rozhlas Brno, Olomouc a Ostrava.

Honza Žůrek, umělecký vedoucí Hanáckého mužského sboru Rovina
tel. +420 736 671 583, honza@zurek.cz

DALŠÍ INFORMACE: Olomouc
Zveřejněno 11.08.2011 v 20:10 hodin