Kojetín se rozezněl zpěvem lidových písniček

Postřehy z pěvecké soutěže v Kojetíně
Je sobota 19. března, svátek dnes slaví Josefové... poměrně časně ráno. V ulicích leží malá vrstva sněhu která pocukrovala nejen náměstí ale i přilehlé ulice. Ve vzduchu je už ale cítit toužebně očekávané jaro. Sem tam je slyšet zpěv ptáků, místy projede auto, pár lidí se vydalo na ranní nákup ale jinak je naprostý klid. Zdálo by se, jako by posvátné ticho nikdo nechtěl rušit..... ale opak je pravdou. Ve společenském sále zdejšího Pivovaru je poměrně živo. Sjeli se zde zpěváčci z celého našeho regionu aby si společně nejen zazpívali ale i zdravě zasoutěžili. Ti nejmenší, kteří jsou zde po prve, jsou tak trochu rozpačití a ti větší, zkušenější, začínají být nervózní a netrpěliví. Aby ne, vždyť opět po roku v Kojetíně probíhá okresní kolo dětské pěvecké soutěže ve zpěvu lidových písní pod názvem " Hanácká písnička " Samotná soutěž je tříkolová a zpěváčci, kteří se umístí na prvních dvou místech postupují do prostějovského krajského kola.
Maleníček, dětský folklorní soubor
Porota už je na svých místech, diváci jsou připraveni ocenit výkony malých zpěváčků a tak samotná soutěž může začít. Jedna písnička hezčí jak druhá se jako klenot našeho moravského dědictví vznáší prostorným sálem a pomyslně se kutálí do malých stříbrných korálků a nenásilným způsobem se vkrádá do lidských srdcí. Nádherné lidové písničky v podání těchto malých zpěváčků jsou opravdu balzámem na dušičku. Bedlivá porota je pomyslně navléká na stříbrnou nit aby je pak na závěr spravedlivě vyhodnotila. Co písnička, to lidový skvost, co dítě to originál. Malí zpěváčci s napětím sledují výkony svých soupeřů a příbuzní a učitelé drží svým svěřencům pěstičky štěstí.
Je dosoutěženo! Porotu čeká nelehký úkol. Musí vybrat ty nejlepší aby je poslala do krajského kola. Objevují se první slzičky zklamání ale i radostí a štěstí těch, kteří z rukou předsedkyně poroty paní Marušky Pachtové přebírají vavříny slávy. Maleníček není v této soutěži nováčkem. Favoritkou je několikanásobná vítězka minulých ročníků, třináctiletá Michalka Matušková. Svým přirozeným projevem se dvěmi nádhernými záhorskými písničkami natolik porotu přesvědčila, že ji udělila první místo a postup mezi nejlepší zpěváčky našeho regionu. Blahopřejeme všem, kteří se této soutěže zúčastnili a poděkování patří i pořadatelům, kteří nám toto nádherné setkání s lidovou písničkou připravili.
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor
Maleníček, dětský folklorní soubor

Květa Kohoutková, 19.3.2011
DFS Maleníček

Zveřejněno 23.03.2011 v 23:16 hodin